Procedura zakupu nagrobka

Zakup nagrobka, podobnie jak wielu innych produktów, wymaga określenia przez klienta pewnych charakterystycznych atrybutów, na podstawie których zakład kamieniarski jest wstanie przygotować ofertę możliwie dopasowaną do potrzeb oraz gustu klienta. Podstawowe dane niezbędne do przygotowania projektu oraz wyceny nagrobka to: wymiar nagrobka, rodzaj i kolor kamienia oraz preferowany styl nagrobka. Poniżej w kilu słowach opisujemy bardziej szczegółowe informacje odnośnie możliwych do określenia atrybutów nagrobka.

1. Wymiar nagrobka

Grób ziemny (trumna zasypana kopcem ziemi) - w tym wypadku klient ma pewną swobodę w wyborze wymiarów nagrobka, przy czym swoboda ta jest ograniczona przede wszystkim istniejącą infrastrukturą cmentarza, a w szczególności ilością miejsca wokół grobu. Zwykle wymiary nagrobków pojedynczych mają szerokość od 90 do 100 cm oraz długość od 180 do 200 cm. Nagrobki podwójne mają zazwyczaj od 150 do 200 cm szerokości oraz od 180 do 200 cm długości choć bywają również większe.

Grób murowany (wybetonowanie) - wymiar nagrobka (grobowca) jest podyktowany wymiarem istniejącego wybetonowania. Najczęściej wymiary pojedynczego grobowca wynoszą 120 cm szerokości oraz 240 cm długości. Grobowce podwójne najczęściej mają wymiary 220 cm szerokości oraz 240 cm długości. Ponieważ odstępstwa od podanych wyżej wymiarów nie należą do rzadkości, przydatna jest wiedza o wymiarach wybetonowania.

2. Rodzaj i kolor kamienia

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju odmian granitu, które różnią się przede wszystkim wytrzymałością, odpornością na warunki klimatyczne oraz zabarwieniem, które niejednokrotnie jest najistotniejsze z punktu widzenia klienta. Rodzaj użytego kamienia ma znaczący wpływ nie tylko na cenę nagrobka, (różnica między najtańszym a najdroższym granitem bywa kilkukrotna) ale również na sposób "starzenia się nagrobka" czy też np. na łatwość utrzymania go w czystości.

3. Styl nagrobka

Aby możliwe dobrać styl i wzór nagrobka musimy zapoznać się z preferencjami klienta. Nagrobek może być niski lub wysoki, narożniki proste, ścięte lub zaokrąglone. Granit będąc najtwardszym i najbardziej odpornym materiałem jest jednocześnie bardzo podatny na obróbkę oraz polerowanie co pozwala na uzyskanie ogromnej ilości kształtów i wzorów.